+90 (506) 344 45 63

Plastik Enjeksiyon Üretim Takip Sistemi


Firmamız 2013 yılında üretmiş olduğu elektronik donanımların yanısıra fabrikaların verimliliklerini arttırmayı ve kayıpların önüne geçmeyi hedefleyen yazılımlar geliştirmeye başlamış ve pekçok alana uygulamıştır. Firmamız bünyesindeki uzman yazılımcı kadromuz ile sektörel bazda çözüm sunuyor ve her firmanının kendi organizasyon yapısına uygun hale getiriyoruz.
Bu sistemde amacımız Plastik Enjeksiyonlu, ekstrüzyonlu üretim yapan müşterilerimizin üretim sırasında gözardı etmek zorunda kaldığı kayıplar kaynaklı maliyetlerin önüne geçilebilmektedir.

Plastik Enjeksiyon Üretim Takip Sistemi


Plastik Enjeksiyon Üretim Takip Sistemi 4 ana başlık altında incelenmektedir;

1) Plastik Enjeksiyon Üretim Takip YAZILIM KAPSAMI


Sistem yazılımı sebepsiz makine duruşları ile üretimde duraksama, duraksama sonrası kalıpların soğuması ve bu sebeple oluşan hatalı basımların önüne geçerek verimliliği artırmaya yöneliktir. Verimlilik artışı sağlanması için üretime dair takip edilmesi gereken öncelikli bilgiler, makinenin on/off durumu, çevrimzaman, üretim adedi, üretimin bitiş tarihi olarak saptanmıştır. Bu bilgiler dahilinde raporlama yaparak üretimin takibi ve sürekliliği sağlanır. Personel performansı gözetilir. Hammade ve kalıp değişimi gibi üretimde göz ardı edilen kayıpların geri kazanımı amaçlanır.

2) Plastik Enjeksiyon Üretim Takip SİSTEM EKİPMANLARI


? Personel Bazlı RF/ID Kart
? WE-IO Makine Bazlı Fonksiyonel Otomasyon Cihazı(RF okuyucu bağlantılı)

Cihaz içeriğine eklenecek donanımlar:


-Cihaz çıkışına kontak ile başlatma startı
-Hammadde talep butonu
-Arıza bildirim butonu
-Kalıp devreye alındı butonu
? Kontrolör Bilgisayar (İnternet bağlantısı sağlanacak ve 24 saat açık kalacak)
? WEÜretim Takip Yazılımı (Kontrolör bilgisayara yüklenecek)
? WEKiosk (Her kata eklenebilir)
? WEOrta Alan Bilgilendirme Modülü (Monitör ve endüstri tipi bilgisayardan oluşur, monitör talebi fabrikadan yapılabilir),
? Montaj, Kablo, Kablolama

3) Plastik Enjeksiyon Üretim Takip SİSTEM TASARIMI


WE-IO Fonksiyonel Otomasyon cihazları makineye vidalanarak monte edilir, kalıp ve makinenin birleştiği plakalara mıknatıs ile bağlanarak kalıbın çevrim süresi algılanır ve cihaza aktarım sağlanır. Cihaz WE üretim takip yazılımına entegre edilir.


Mesai başlangıcında personel RF/ID kartlarını sorumlu olduğu makineye okutarak çalışmaya başlar.


Makine başında otomasyon cihazına bağlı, personel kullanımına bırakılan üç adet buton vardır. Hammadde talep butonu; personel hammadde çağrısı yapar. Hammadde getiren personel ekranından talebi karşılar(Makine adı ve materyalin cinsi ekranında görünür). Talebi karşılayan hammaddeci personel kartını card readera okutarak çağrıyı kapatır. Çağrıya yanıt verme süresi gözlenir.


Arıza bildirim butonu; makine arızası durumunda şef veya teknisyen çağrılması için kullanılır. Şef ya da teknisyen kartını okutarak müdahalede bulunur, olaya intikal süresi gözlenir.


Kalıp devreye alındı butonu; makinenin mevcut kalıpla üretimi bittikten sonra yeni kalıp devreye alınıp asıl üretim başladığında kullanılır. Kalıp devreye alma süresi, bu süreçte oluşan boş baskı sayısı tespit edilir.


Kontrolör bilgisayara yüklenecek üretim takip yazılımı, sistem çalışmasını yönetir. Kalıp reçeteleri yazılıma yüklenir. Makinede kalıp değişimi olduğunda üretim bitirilip yeni kalıp reçetesi devreye alınır. Duruş raporlamaları ve mail yolu ile bildirimi yazılım tarafından sağlanır. Baskı sayısı, çevrim zaman, durum bilgisi, üretim bitiş tarihi anasayfadan gözlemlenebilir. Otomasyon cihazına sağlanan kontak ile yazılım üzerinden istenilen makine istenilen saat ve dakikada başlatılıp ısıtılabilir.


Kiosk makine parkurundan sorumlu şefin kullanımı dahilindedir. Üretim takibini kiosk üzerinden yaparak aksaklıkları ve mevcut durumu gözetleyebilir. Kiosk üzerinden makine duruşlarında bulunduğu müdahalelerin girişini yapar. Arzalar yazılım yüklenirken kodlanır, bu arıza kodları girilerek belgelendirilir. Sonrasında raporlanarak saklanabilir. Şefin ya da teknisyenin sorun çözme becerisi, makine ya da kalıbın problem odakları belirlenir. Orta alan bilgilendirme modülüne sistem yazılımı benzer şekilde yüklenerek orta alan monitöründen üretim gözlenebilir. Hangi makinenin çalışıyor olduğu ve üretimin takibi sağlanır.


4) Plastik Enjeksiyon Üretim Takip Sistem MONTAJ VE KABLOLAMA


WE-IO Fonksiyonel Otomasyon cihazı özellikleri;
- 12-24 VDC çalışma gerilimi
- Uzaktan erişilebilirlik
- Isı Sensörü
- RTC Gerçek zamanlı çalışma özelliği
- 16 Dijital giriş
- 14 Dijital çıkış
- RS232 Haberleşme protokolü
- CANBUS Haberleşme protokolü.
Otomasyon cihazının 16 dijital girişinin her biri kalıpla ilgili takip edilmek istenen bir özelliği temsil eder. Kablosuz çalışma modülü ile her bir makineye bir adet olacak şekilde montelenir.


Kablolu sistem çalışması için ise her bir özellik bir giriş kapsar. Örn; basic modelde makine duruşu, baskı sayısı ve çevrim zamanı algılayarak üretimin bitiş tarihini bildiren üç çıkış kullanılır. Basic model kapsamında bir cihaza beş makine kablolama ile bağlanabilir. Ekstradan istenen hammadde çağırma butonu cihazda bir girişe tekabül edeceğinden bir makine için toplamda dört giriş işgal edilmiş olur ve bu durumda bir cihaza dört makine bağlanabilir.


Montaj ve işçilik alıcının isteği doğrultusunda fiyatlandırmaya yansır.


Kablolandırma için makinelere kontak çıkışı alıcı tarafından sağlanır.Bu kontak vasıtası ile alıcı sorumluluğundaki teknisyenin belirleyeceği noktalara röle yardımı ile bağlantı gerçekleştirilir.


Sistemin eğitimi kurulum bitiminde tarafımızdan sağlanacaktır.

Bilgi gizliliği kesin olarak ön plandadır.

Prototip Kart Üretimi

İhtiyacınız olan donanımın üretilebilmesi için elinizdeki mevcut ürünün incelenmesi ve taleplerinizin alınması ile ihtiyacınız olan elektronik cihazın mühendisliği yapılmaktadır. İhtiyacınız olan donanım ve yazılımlar tamamen yerli çözümler ile atölyemizde tasarlanmaktadır. Ayrıca IMC ve EMC sızdırmazlık testlerinden başarı ile geçebilecek standartlarda tasarım yapılmaktadır. Projelendirme sonucunda yapılacak olan yazılım tasarımı, elektronik kart tasarımı ve mikroişlemci yazılımı tarafımızdan tasarlanmaktadır. Seri üretimleri test ve sertifikasyonu da tarafımızdan yapılabilmektedir.

Mevcut fikir ve projelerinizdeki Elektronik ve Yazılım ARGE başlıklarınızda sizlere çözüm ortaklığı yapabilmekteyiz.


Faaliyetlerimiz